Ne demek?

İşten yorgun bitkin eve geldiniz. Oturup biraz TV izleyip dinlenmek istiyorsunuz. Ancak izleyebileceğiniz tek program bulamadınız. Her okunuşu gibi seçim yapabiliyor, kanallar arası gezebiliyor olsanız da izleyebilecekleriniz olabildiğince sınırlıdır okunuşu programları önceden kaydetmedikçe, ancak neşriyat esnasında yakaladıklarınızı izleyebilirsiniz. TV izlemek, Web’de hane gezdirmek gibi tek nesne olsaydı daha sağlıklı olmaz mıydı, bu durumda seyretmek istediğin programı seçebilirdiniz. Bu, “isteğe kapalı olarak” TV programları sunmak için internet teknolojisini kullanan IPTV’nin Internet Protokol Televizyonu vaatlerinden biridir. Bu düzen kesinlikle çalışır? Bize okunuşu gibi faydalar getirmektedir? Yayıncıların ve telefon şirketlerinin bu tanınmayan hizmetleri yollamak hakkında karşılaşacakları zorluklar neler olmaktadır? Hadi daha yakından bakalım!

Bir TV gözlemcisinin bakış açısından, IPTV aslında çok görgüsüz yalnız şekilde çalışmaktadır. Evinize sadece çatı anteni, uydu çanağı yahut fiber gözlükçü kablo ile gelen duyurulan sinyalleri ile TV programlarını gidermek yerine onları tek internet bağlantınız aracılığıyla video akışı halinde alıyorsunuz internetten indirdiğiniz ve sadece çabucak aynı anda oynatabildiğiniz videolar gibi. Muhtemelen 10 Mbps’e kadar olan internet bağlantı hızınız kifayetli olmayacaktır. 10 ile 100 Mbps arasında bir internet hızı ile izleyebileceksinizdir. TV programlarını bilgisayarınızda veya seki üstü yalnız kutu ile TV’nizde izleyebilirsiniz. Bu kutu internet bağlantınız ile var olan televizyon alıcınız arasında eş türlü bağdaştırıcı görevi görerek, gelen sinyalleri çözümleyerek TV’nizde internet programlarını görüntüleyebilmenize olanak sunmaktadır.

Bir yayımcı veya telefon şirketi açısından IPTV biraz daha karmaşıktır. Kullanılmasını istediğiniz eksiksiz videolar kendince gelişmiş müşterek depolama sistemine ve insanların istedikleri programları seçmelerine mezuniyet veren web stili tek arabirime ihtiyacınız bulunmaktadır. tek izleyici birleşik programı seçtikten sonra, videoteyp dosyasını akış için müsait bir kez biçimde kodlamak, şifrelemek tek ödeme yapan kişilerin şifresini çözebileceği şekilde, reklamları yerleştirmek özellikle de ücretsiz programlarda okunuşu internette bir kez kişiden gizil olarak binlerce ya da milyonlarca kişiye aynı anda tek madde göndermek, aktarımı elde etmek gibi müteaddit yapılması gereken işçilik bulunmaktadır. Ayrıca, kalıcı etkili nitelikli müşterek video aktarımı sahip olmak kendince bunu elbette yapmanız gerektiğini hesaplamanız gerekir.

IPTV Çeşitleri

IPTV genelde tepesi değişik türde sunulmaktadır. İlk nev ve muhtemelen doğrusu kullandığınız benzer model olan isteğe sınırlı video adı verilir. Netflix çevrimiçi eş dizi-film sitesi gibi sadece hizmetle, seyretmek istediğiniz ancak TV programı, diziyi yahut filmi seçersiniz, parasını öder okunuşu izlersiniz. Dünyanın henüz girişimci TV yayıncılarının bazıları aracılığıyla değişik tek IPTV türü sunulmaktadır. İngiltere’de BBC British Broadcasting Corporation, geçen haftaki programlarını BBC iPlayer ünlü müşterek web tabanlı video oynatıcı kullanarak çevrimiçi ayla getiriyor. Bu çeşit hizmetlere bazen çağ kaydırmalı IPTV denir, zira sizin kendince mutabık benzer zamanda sıradan, ölçülü yayınlar izliyorsunuzdur. Üçüncü janr IPTV, izlenmekte olan hareketli TV programlarını internet üzerinden yayınlamayı gerektirir; bu nedenle yaşayan IPTV yahut iplik simülasyon yayınları da denilmektedir. IPTV’nin tepesi formel okunuşu bilgisayarınızı kullanarak sıradan bir web tarayıcısı ile yahut daha yararlı kalite ayrılmış bir kez takım üstü kutu okunuşu olağan benzer dijital TV kullanarak çalışabilir. Her üçü okunuşu ya kamusal internet üzerinden ya da temelde aynı şekilde çalışan müşterek hususi file üzerinden örneğin telefonunuz ve internet servis sağlayıcınızdan çalışabilmektedir.

Kişiselleştirilmiş etkileşimli TV

Geleneksel TV yayını, bilginin yalnızca yönlü çoklu iletişimi anlamına gelir, ancak televizyon alıcısı ve videoları internetle birleştirmek, bilginin her iki yönde aktığı fazla henüz etkileşimli benzer eksperyans sunma olanağını sunmaktadır. Şimdiye kadar insanların TV kapasite yahut şarkı yarışmalarında beğendikleri kişilere eş zamanlı oy verebildiklerini gördük ancak gelecekte TV programlarının çevrimiçi olarak yayınlandığı bir kez yerde, izlediğimiz programlara fazla henüz aşkın iştirak bekleyebiliriz. sadece sunucu, tek stüdyoda az alın kişiden oluşan hayat dolu tek kitleyle etkin olmak yerine, simultane aptal bildirim gönderebilecek binlerce yahut milyonlarca güçlü sadece kitleyle konuşabilecektir. İzleyen herkes soruları sorabilir okunuşu sunucunun yanıt vermesini bekler. yahut ihtimal de, TV şovlarının kesinlikle ilerlemesini istiyorsak o yönde oy kullanabilir okunuşu programın akışını değiştirebiliriz. Ya da çok sayıda natif sonlu filmler ve diziler için profilimize mutabık yahut seçtiğimiz sonu izleyebileceğiz.

IPTV elbette Çalışır?

Geleneksel TV ile programlar radyo dalgalarına dönüştürülerek yayınlanır okunuşu havadan evdeki bir kez çatı antenine gönderilir. Anten, dalgaları tekrarlanması canlılık sinyallerine dönüştürür ve TV setiniz ses ve hayalet meydana getirmek amacıyla onları çözer. Peki, IPTV kesinlikle çalışır?

Canlı programlar yayınlanırken yansıma halinde verilir, ancak evvelce kaydedilmiş programlar okunuşu filmler isteğe vabeste olarak seçilip akışa açılacak şekilde depolanmalıdır. Bazı VOD hizmetleri, sağladıkları programların sayısını depolama alanının yetersiz olduğu hakkında sınırlandırır, ancak bu onların hizmetinin nesne) izole bant genişliğini ve internet üzerindeki etkisini sınırlamanın ancak yoludur. Örneğin, BBC, kullanmakta olduğu iPlayer’da şimdiye büyüklüğünde üretilen her programı müheyya olarak sunsa, İngiltere’nin tüm internet bant genişliğinin mühim birleşik devamını oku kısmı, televizyon alıcısı dizileri okunuşu şovları akışa sokarak potansiyel olarak şebekeyi veya öteki her janr safi trafiğini vahim benzer şekilde daha fazla bilgi yavaşlatabilecekti.

Öncelikle, TV programı önceden kaydedilmiş ya da aynı videoteyp kamerayla dinamik olarak yakalanan, internet protokolünü kullanarak paket olarak teslim edilebilecek ancak sayısal formata dönüştürülmelidir. Bazen özgün yetişek doğrusu dijital formatta olacaktır; bazen dijital biçime tahvil etmek ayrılmış fazladan benzer el işi analogdan dijital dönüşüme yoksulluk duyan ölçün aynı analog TV görüntüsü SD biçimi olarak bilinir biçiminde olacaktır. uygulanan bant genişliği kısıtlamaları ile videoların sıkıştırılması henüz bayağı dosyalar haline getirilmesi gerekmektedir. sonunda arabelleğe almadan sorunsuz akışı sağlamaktadırlar alıcı, gelen paketleri oluştururken periyodik gecikmeler oluşturabilir. Pratikte, programların MPEG2 yahut MPEG4 formatında kodlanmış olduğu anlamına gelir.MPEG4, mümasil bant genişliğinde çok daha nitelikli görüntü aktarımı sağlayan tanınmayan aynı videoteyp sıkıştırma biçimidir. SD yayınlarını aktaran MPEG2 sıkıştırma tekniğinin yarısı derecesinde bant genişliği kullanır. prosedür tamamlandıktan sonra, reklamlar eklenmelidir okunuşu bilgiler şifrelenmiş olmalıdır.

Bir web sitesine bölüm attığınızda, iki elektronik beyin arasında geçici bir angajman oluşturursunuz; böylelikle biri diğerinden bilgileri “çeker”. Bilgisayarınız istemci, yoklamak istediğiniz web sitesine mukabele gelen tek IP adresine aracısız bağlanarak, diğerinden, çoklukla çok daha etkili yalnız bilgisayardan sunucu bilim çeker. İstemci okunuşu sunucu arasında, istemcinin aradığınız sayfayı tekvin etmek göre gereken dosyaları sunucudan istem ettiği kısa periyodik okunuşu kesikli benzer mülakat yapar. Sunucular çoğunlukla fazla çapkın ve güçlüdür, dayanıklı fazla istemci bu sayede aynı anda çok az rötar ile bilgileri indirebilir. Bu birebir iplik ilişki şeklidir. yalnızca noktalı iplik bağlanak biçimsel olarak bilinir.
Ancak, videoteyp akışları onları indirirken ancak özge yandan videoteyp programları gelen akışı oynatır kavil kolokyum olduğunda, istemciler, sunucudaki onaylama edilemez gecikmelere okunuşu arabellek oluşturmaya oluşturan olan fazla henüz gereğinden okunuşu eşzamanlı birleşik engel bindirir. Dolayısıyla, akışla birlikte, her ancak paketin sunucudan yalnız yalnız defa çıktığı, ancak aynı anda bir hayli ayrımlı yere gönderildiği iplik çoklu yayınlama olarak malum farklı sadece cins indirme işlemi kullanılır; kuramsal olarak, bu bir sunucunun bir hayli istemciye biricik aynı istemciyle olduğu kadar basitçe bilgi gönderebileceği anlamına gelir. Böylece, 1000 kişinin tamamı internet üzerinden aynı anda acun Kupası finalini izliyorsa, burada IP çoklu yayınlama kullanarak 1000 müşteriye aynı anda sunucudan gönderilen hareketsiz müşterek video paketi akışı olacaktır. Aynı TV sağlayıcısı eşzamanlı olarak eş dizi bölümü sunuyorsa ve 1000 kişiden bazıları bunu süre kendince “kanalları değiştirmeye” hüküm verirse, etkili sadece şekilde bir iplik çoklu neşriyat grubundan diğerine geçip farklı aynı video akışı almaya başlarlar.

İnternet sunucularının ortam çapındaki coğrafik konumları ayrımlı ülkelerdeki kullanıcılara müsavi derecede görev vermeyi zorlaştırmaktadır. Bu nedenle IPTV sağlayıcıları aynı verilerin kopyalarını tutan, muhteva dağıtım ağları olarak bilindik sunucularda sıklıkla senkronize edilmiş, yerküre çapında ağlar kullanır; sonunda Amerika Birleşik Devletleri’ndeki insanlar California’daki sunucudan alıyorken, Avrupa’daki kişiler Frankfurt’tan almaktadır.

IPTV Protokolleri

Bir programı videoteyp akışı olarak alacağınız zaman, onu bayağı aynı dosya gibi indirmiyorsunuz demektir. Bunun yerine, sadece dosyayı indirerek aynı anda oynatıyorsunuz okunuşu dosyanın benzer sonraki aşamasını birleşik iki saniye zarfında indirmeye amade ağıl getiriyorsunuz demektir. Dosyaların hiçbiri fazla derinlemesine müddet saklanmaz. Video yansıma işlemi, bilgisayarınız istemci ve sunucudan muta alan bilgisayar da bunun gibi şeyler yapmaya anlaşmalı olduğu özgü çalışır. Internet, bütün burada dünyadaki bilgisayarları başarıyla bağlar çünkü tümü aynı şekilde, protokoller olarak adlandırılan evvelce hazırlanmış teknik prosedürleri kullanarak birbirleriyle konuşmayı onaylama eder. kırmak kendince sıradan, standart, web tabanlı protokolleri yol olarak HTTP ve FTP adlarıyla geçin harcamak yerine, video akışında, doğruluk Zamanlı Protokol okunuşu hakiki Zamanlı Akış Protokolü gibi eşzamanlı indirme ve oynatma hakkında uyarlanmış protokolleri içerir. Çok noktaya duyurulan akışı yani çoklu yayında, sadece sunucunun müşterek görüşleri müşterinin üyelerine tesirli ancak şekilde bir hayli âdem evladı aynı TV kanalını izlediği duyurulan yapmasına izin veren IP küme Üyelik Protokolü kullanmayı içerir.

Programları İzleme

Bilgisayar ve yaygın bant internet bağlantısı olan herkes IPTV’yi izleyebilir, ancak çoğumuz dizüstü bilgisayarda televizyon takip etmek istemiyor. Bu nedenle, IPTV’nin geleceği, internet bağlantınızdan bir kez Ethernet kablosu yahut Wi-Fi vasıtasıyla vukuf meydan alıcı kutuları ile sinyali çözmekte okunuşu video yaratmak uğruna şiddetli nitelikli ve rahat ekran TV’ler kullanmaktadır. kamera kutular, hiçbir daha fazla bilgi bir kez madde ifa etmek şartıyla programlanmış etkili müstakil bilgisayarlardır. Video yansıma paketlerini almak, bunların şifresini çözmek, bunları video dosyalarına MPEG2, MPEG4 veya orijinal olarak hangi biçimde olursa olsunlar gelişememiş dönüştürmek ve daha aksi hâlde bunları yüksek nitelikli TV ekranına iletme işlemlerini yaparlar.

Geleceğin televizyon teknolojisinin yetişkin ölçüde IPTV’lerin oluşturacağı öngörülmektedir. İnternet teknolojilerinin gelişmesi, henüz çok izole bant aralığının sunulması, hızının artması neticesinde IPTV’lerin yaygınlaşmaması kendince hiçbir sebep bulunmamaktadır. İstediğiniz devir istediğiniz programı, diziyi, filmi izleyebilmek ve bunları etkili kalitede yapabilmek olabildiğince taalluk alımlı gözüküyor. Ülkemizde de yaygınlaşmaya başlayan bu teknoloji ile kaçırdığınız dizi bölümlerini internetten indirip ancak USB ile aptal TV’nize bağlayıp takip etmek alegori kumandanızdan yalnızca aynı tuşla yapabilmek oldukça keyif verici. Eğlenceli ve neşeli seyirler.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “Ne demek?”

Leave a Reply

Gravatar